جملات قصار رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره چهارده معصوم علیهم السلام

img

امیرالمؤمنین (ع)

* على (علیه‏السّلام) ظلم‏ستیز بود و با ظلم و ظالم در هر سطح و با هر کیفیتى مى‏ جنگید. راه او، راه ما و کسانى است که ادعاى پیروى از امیرالمؤمنین دارند.

* امیرالمؤمنین (علیه‏السّلام) یکى از مظلومترین چهره ‏هاى تاریخ است.

* آن حضرت [امیرالمؤمنین‏] تجسم آیات قرآن در میان مسلمین و تجسم عدلِ مطلق و «اشدّاء على الکفار و رحماء بینهم» بود.

فاطمه زهرا (س)

* در واقع فاطمه‏ى زهرا فجر درخشانى است که از گریبان او، خورشید امامت و ولایت و نبوت درخشیده است.

* [فاطمه‏ى زهرا] آسمان بلند و رفیعى است که در آغوش آن، ستاره‏هاى فروزان ولایت قرار گرفته است.

* آن بزرگوار محدثه بود، یعنى فرشتگان بر او فرود مى ‏آمدند، با او مأنوس مى‏ شدند و سخن مى ‏گفتند.

* دخت گرامى رسول اکرم معماى ناشناخته‏ى ذهن و معارف بشرى است و آن حضرت را فقط با پیامبر اسلام و امیرالمؤمنین مى ‏توان مقایسه کرد.

امام حسن (ع)

* صلح امام حسن، صددرصد منطبق بر استدلال منطقى بود.

* دوران امام مجتبى‏(علیه‏الصّلاهوالسّلام) و حادثه‏ى صلح آن بزرگوار با معاویه، یا آن چیزى که به نام صلح نامیده شد، حادثه‏ ى سرنوشت‏ ساز و بى‏ نظیرى در کل روند انقلاب اسلامىِ صدر اول بود.

* امام حسن مجتبى‏ کارى کرد که جریان اصیل اسلام در مجراى دیگرى، جریان پیدا بکند؛ منتها اگر نه به شکل حکومت – زیرا ممکن نبود – لااقل دوباره به شکل نهضت جریان پیدا کند.

امام حسین (ع)

* محبت مردم به حسین‏ بن ‏على (علیه‏السّلام) ضامن حیات و بقاى اسلام است.

* ماجراى امام حسین، نجات بخشى یک ملت نبود، نجات بخشى یک امت نبود، نجات بخشى یک تاریخ بود.

* امام حسین (علیه‏السّلام) عظیم ‏ترین مبارز و مجاهد تاریخ اسلام است.

* اگر عشق به امام حسین و ذکر مصائب این بزرگوار نبود، معلوم نبود که نهضت ما با این کیفیت به پیروزى برسد.

* حرکت امام حسین، حرکت عزت بود؛ یعنى عزت حق، عزت دین، عزت امامت و عزت آن راهى که پیغمبر ارائه کرده بود.

امام سجاد (ع)

* از دعاهاى معتبر – بخصوص صحیفه‏ ى سجادیه – با توجه به معانى و مفاهیمش حتماً استفاده کنید، ولو کم؛ اینها انسان را در همه‏ ى میدان ها قوى مى‏ کند و در دل و روح و باطن خود احساس قدرت و قوّت مى‏ کند؛

* شخصیت امام سجاد (علیه‏السّلام) از آن شخصیتهاى دست نیافتنى است. نه این‏که فقط در عمل دست نیافتنى است، حتّى در ذهن هم دست نیافتنى است. از آن خورشیدهاى تابانى است که ما فقط مى ‏توانیم شعاعش را از دور ببینیم.

امام باقر (ع)

* زنده‏کردن سخن حق در دنیاى مادّى و منحط و گمراه کننده و غرق در فساد کارى است که امام باقر(علیه‏السّلام) یک‏تنه به کمک معدودى از اصحاب خود، در دنیاى بزرگ آن روز اسلام انجام مى‏ داد.

* این بزرگوار که حدود هجده سال دوران امامتشان طول کشید، الگوى کامل تلاش و مبارزه و مجاهدت خستگى‏ ناپذیر و پُر از مشکلات براى اشاعه‏ ى دین و کلمه‏ ى حق و راه انداختن جریان فکرى درست در دنیاى آن روز بود.

امام صادق (ع)

* ما نمى‏ توانیم عظمت … امام صادق(ع) و بقیه‏ ى اولیا را حتّى درست تصور کنیم؛ ذهن ما کوچکتر از آن است که بتواند عظمت شخصیت آن بزرگمردان را در خود بگنجاند و تصور کند.

امام کاظم (ع)

* امام موسى‏ بن‏ جعفر (علیه‏السّلام) نیز همه‏ ى زندگى خود را وقف این جهاد مقدس [تحقق بخشیدن به هدف پیامبر معظّم اسلام(صلّى ‏اللَّه ‏علیه ‏و اله)] ساخته بود؛ درس و تعلیم و فقه و حدیث و تقیه و تربیتش در این جهت بود.

امام رضا (ع)

* اساس کار وجود مقدس على‏ بن ‏موسى ‏الرّضا (علیه‏الصّلاهوالسّلام) کار فرهنگى و تبلیغى بوده است؛ در این سفر حضرت به خراسان هم ببینید چقدر مباحثات و مناظرات انجام گرفته است.

* على‏ بن‏ موسى الرضا (علیه‏ آلا ف‏التحیهوالثناء) با یک سیاست الهى به جنگ دشمن رفت.

امام جواد (ع)

* جوادالائمه (علیه السلام) مظهر مبارزه ی با باطل و کوششگر برای حکومت الله بود.

امام هادی (ع)

* در شهر سامرا عده‏ ى قابل توجهى از بزرگان شیعه در زمان امام هادى (علیه‏السّلام) جمع شدند و حضرت توانست آنها را اداره کند و به وسیله ‏ى آنها پیام امامت را به سرتاسر دنیاى اسلام برساند.

* شیعه در دوران حضرت هادى و حضرت عسگرى (علیهماالسّلام) در آن شدت عمل روزبه‏ روز وسعت پیدا کرد و قوى ‏تر شد.

* در نبرد بین امام هادى (علیه‏السّلام) و خلفایى که در زمان ایشان بودند، آن کس که ظاهراً و باطناً پیروز شد، حضرت هادى (علیه‏السّلام) بود.

امام حسن عسکری (ع)

* هر کس تصور کند که ائمه (علیه‏السّلام) از زمان امام حسین تا زمان امام حسن عسگرى یک روز از حرکت به سمت ایجاد حکومت علوى منصرف شدند، اشتباه کرده است.

امام زمان (عج)

* قطب عالم امکان و ملجأ همه‏ ى خلایق، اگر چه غایب است و ظهور نکرده؛ اما حضور دارد.

* کسى که در انتظار آن مصلح بزرگ است، باید در خود زمینه‏ هاى صلاح را آماده کند و کارى کند که بتواند براى تحقق صلاح بایستد.

Author : admin

admin

RELATED POSTS

Leave A Reply