چگونه بفهميم خدا ما را دوست دارد يا ندارد؟

img

يك استاد برجسته اخلاق و عرفان حوزه‌هاي علميه قم، روشي را بر اساس فرموده حضرت امير مؤمنان، علي عليه‌السلام به ما نشان مي‌دهد كه بدانيم آيا خدا ما را دوست دارد يا ندارد؟

آيت‌الله صلواتي، استاد پيشكسوت و برجسته اخلاق و عرفان حوزه‌هاي علميه در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع‌رساني حج به كربلاي معلي گفت: در كتاب تحف‌العقول، فرمايشات فراواني از ائمه معصومين عليهم‌السلام گردآوري شده است. در اين كتاب، روايتي از امام جواد عليه‌السلام نقل شده كه مي‌گويد: مردي خدمت امام نهم رسيد و گفت: مرا سفارش كن. حضرت فرمودند: عمل مي‌كني؟ گفت: بله، عمل مي‌كنم. تا اينجاي روايت، معلوم است كه انسان چيزي را كه مي‌داند، بايد به آن عمل كند و تا وقتي عمل نكرد، آن علم، ارزشي ندارد. حضرت در ابتدا توصيه‌هايي به صبر و بردباري در امور فرمودند و سپس در آخر گفتند: و بدان! كه تو هيچ گاه از ديد خداوند دور نيستي. ببين چه مي‌كني؟

اين استاد برجسته اخلاق افزود: روايتي ديگر از فرمايشات اميرالمومنين علي عليه‌السلام هست كه مي‌فرمايد: اگر كسي مي‌خواهد بداند نزد خدا چه منزلتي دارد، ببيند خدا نزد او چه منزلتي دارد. اگر خدا پيش او ارزش و منزلت دارد، او هم در پيشگاه خدا مقام دارد.

آيت‌الله صلواتي اظهار داشت: اگر انسان در هنگام معصيت، جانب تقوا را رعايت كرد و حرف خدا را گوش داد، معلوم است كه نزد او منزلت و مقام دارد؛ وگرنه اگر مقيد نبود و مطابق با هواي نفس قدم برداشت، بايد بداند كه چون خدا نزد او جايگاهي ندارد، او نيز در پيشگاه پروردگار، ارج و قربي ندارد.

Author : admin

admin

RELATED POSTS

Leave A Reply