گناه در نظر اولیای الهی

img

روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است خوشا به حال کسی که همیشه خدا را در نظر داشته باشد و مراقب هست تا بین او و خدایش فراموشی ایجاد نشود.

از آیت‌الله مولوی قندهاری(ره) نقل شده است کسی که می‌ترسد دچار گناه بشود، دائم ذکر خدا را در لسان و قلب داشته باشد و هر کس این گونه بود، همیشه خوف خدا را خواهد داشت.

*ترسناک‌ترین چیز نزد اولیای الهی «گناه» است
اولیای الهی از گناه می‌ترسند و ترسناک‌ترین چیز نزد اولیای الهی، گناه است که مبادا آنها را از مقام انسانیت دور کند و در حقیقت، انسان برای انسان‌شدن باید از گناه بترسد و دائم ذکر خدا را در قلب و لسان داشته باشد.

آیت‌الله سید احمد خوانساری(ره) که امام خمینی(ه) از ایشان به «اتقی‌الاتقیاء» تعبیر کرده‌اند، روزی در زمان تدریس فقه که به باب «زنا» رسیده بودند، در ابتدای درس گفتند که یک‌بار بیشتر این کلمه را تکرار نمی‌کنم و از لفظ «عمل خبیثه» استفاده می‌کنم، سپس یکی از آقایان به ایشان گفت: آقا! در زمان درس که اشکالی ندارد این کلمه گفته شود، ناگهان آیت‌الله خوانساری(ره) اشک ریختند و فرمودند: من را اذیت نکنید، چرا اصرار کردی که این لفظ را به کار ببرم، به جدم رسول‌الله اسم گناه بدنم را می‌لرزاند، اگر نمی‌خواهی، می‌توانی بروی سر درس استاد دیگری!

امام صادق(ع) در روایتی فرمودند: اگر نفس اولیای الهی در هر زمانی نبود، به خدا قسم هر لحظه عذاب‌ها از زمین و آسمان بر سر مردم فرو می‌ریخت.

بنابراین به برکت گریه‌های نیمه شب اولیای خدا است که خطری متوجه تهران نمی‌شود و اگر گناهکاران می‌دانستند که در مقابل اولیای خدا گناه می‌کنند، در برابر آنها سجده می‌کردند؛ کوچکترین گناه نزد اولیای الهی برابر با از دست دادن مقام انسانیت است.

روزی به آیت‌الله مولوی قندهاری(ره) گفتم: چگونه اینقدر راحت اولیای الهی طی‌الارض می‌کنند؟ سپس ایشان گفت: تعجبی ندارد زیرا مقام انسانیتشان است و بر عکس از این تعجب می‌کنم که چه‌قدر احت انسان گناه می‌کند و انسانیتش را به پایین می‌کشد.

کسی که قبح گناه برایش ریخته شده است، چه می‌فهمد که علت خلقت وجودیش، پنج تن آل عبا هستند.

منبع : خبرگزاری فارس – فرمایشات آیت الله قرهی

نویسنده : admin

admin

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه